Категории

Блог

Продукти

07.12.2021

Основни качества на белите мастила


Покривност

Плътността на бялото мастило се определя от това, колко добре покрива черна или тонирана хартия, както и други мастила. Като характеристики на едно мастило се открояват висока, средна и ниска покривност. Прозрачността или липсата ѝ обаче не са показател за доброто или лошото цялостно качество на дадена марка бяло мастило.

 

Някои бели мастила са специално създадени с ниска покривност, благодарение на която е възможна работата с полутонове при изграждането на цялостната пластичност на дадена форма. Такива мастила са например акварелните, чиято специфика на разливност и смесване позволява работа с характерната за акварела изобразителност. Докато цветните мастила от акварелните серии са слабо видими върху тъмни основи, белите тушове се открояват добре върху черна хартия.

 

Гъстота

По-добрата покривност, от своя страна, доста често се отразява на вискозитета. Тази характеристика отговаря за гъстотата на мастилото и начина, по който то оставя следи върху хартията. Класическата рисунка с туш и различни видове пера например, изисква една негъста течност, която лесно се стича по писеца, като в същото време оставя плътни и неразливащи се линии върху хартията. По-гъстите мастила, които обикновено са и с по-висока покривност, пък са удобни за работа с четка, за добавяне на контрастни детайли или корекции.

 

Реактивност

Именно при коригиране може да бъде забелязана и третата основна характеристика на едно бяло мастило – неговата реактивност при смесването с други мастила и тушове. За корекции или рисуване с наслояване е важно мастилото да притежава висока покривност и едновременно с това ниска реактивност. Много често при работа върху вече изсъхнал рисунък се наблюдава промяна на цвета на третирания участък или разтваряне. Реакцията възниква от взаимодействието на белия пигмент с пигментите и багрилата в другите използвани бои или мастила.

 

Тази характеристика е определяща и при работата с цветни тушове, особено акварелните. При тези мастила, където изобразителността е постигната чрез разливане на цветовете върху мокра повърхност, добавянето на бяло мастило може да доведе до допълнително размиване на вече готовото изображение, както и т.нар. “кървене” (от англ. bleeding).

 

При смесването на мастилата за получаването на производен цвят ниската реактивност на бялото мастило отново играе водеща роля. Освен, разбира се, ако не целим да постигнем синия металиков цвят, който е най-честото следствие при химичната реакция на белия пигмент с други мастила и тушове.

 

Архивност

За архивността на бялото мастило отговарят най-вече устойчивостта му на вода и светлина. Пигментите, участващи в една изложена в галерийна среда композиция, където светлината е от първостепенно значение, следва да бъдат устойчиви на избеляване. Светлочувствителните пигменти променят своята сила и контраст с времето, което може да доведе до постепенна промяна на цветовете на една рисунка. Това явление се наблюдава и при някои бели пигменти.

 

Влажността също е определящ фактор при водочувствителните мастила, дори след пълното им засъхване. Мастила с подобна чувствителност се използват най-често в илюстрацията и графиката, където рисунката служи като база за проект. При илюстрацията готовите композиции се прехвърлят в дигитален формат, който е основата на съвременното печатно книжно тяло. Такива проекти могат да се съхранят в тъмна и суха среда, която няма да повлияе на силата и контраста на мастилата.

 

Методът на работа по дадено изображение и целите, които са поставени, е това, което ръководи избора на едно бяло мастило пред друго. Ако цялостните качества на един бял туш биха били подходящи за илюстрация с четка например, то същите трудно биха могли да се използват за калиграфия.

Декорация с бял и златен туш и перо.
Абстракция с напръскване.


За работата с перо

 

За класическата рисунка с туш и перо съществуват няколко утвърдени марки бели мастила на пазара:

 

Една от тях е акрилният туш на Daler Rowney FW. Пигментите, смесени с акрилната основа на това бяло мастило, отговарят за изключително високата му покривност, която обаче не се отразява върху неговия вискозитет. Този акрилен туш чудесно се стича по всякакъв вид метални и бамбукови пера, като оставя плътна и постоянна линия върху листа (добре е хартията да бъде предварително подбрана за работа с туш и перо). Мастилото също така притежава слаба реактивност и висока архивност, които са и качествата търсени в едно бяло мастило за целите на изящната рисунка с туш и перо.

 

Amsterdam White Acrylic Ink на Talens е много подобен продукт, отново разработен на акрилна основа, чиито пигменти се открояват с висока покривност. Плътният цвят не влияе на неговата гъстота. Ниският му вискозитет го прави изключително удобен за работа с четка и перо. Притежава висока светлоустойчивост, подходяща за излагане в галерия, а веднъж изсъхнал върху хартията, той се откроява и с висока водоустойчивост.

 

Другото мастило, подходящо за целите на този вид изкуство, е Speedball Pigmented Acrylic Calligraphy Ink. Както предполага името му, този бял акрилен туш е специално създаден за калиграфия и като такъв той е изключително приятен за работа с всякакъв вид пера. Притежава висока покривност, контрастна върху черна и тонирана хартия. Неговата светлоустойчивост е подходяща както за класически рисунки, така и за излагане в галерийна среда.

 

Пигментните бели мастила на акварелна основа също имат своите предимства при работата с туш и перо върху черна хартия. Тяхната покривност е чувствително по-ниска от тази на акрилните, но вискозитетът им е изключително подходящ за работа с пера.

 

Две подобни марки на пазара са Ecoline на Talens и Aquafine Watercolour Ink на Daler Rowney, подходящи за изобразяване на полутонове или цялостно изграждане на пластичността на една форма чрез постепенно наслагване.

 

 

 

Още за рисуването и писането в бяло, както и идеи за работа върху различни повърхности можете да прочетете тук.

 

 

 

Автор: Златка Яръмова