Категории

Блог

Продукти

26.12.2022

Състав

Боите (както и пастелите и тушовете) се правят основно от оцветяващи агенти и свързватели, допълнени от пълнители, разтворители и други добавки.

 

Оцветяващите вещества можем да разделим на пигменти и багрила. От тях зависи цветът, покривността (или прозрачността) и светлоустойчивостта на боята.

Свързвателят защитава оцветителите и определя адхезията (свойството на боята да се прикрепва към съответната повърхност) и качествата на боята. Някои свързватели са сухи твърди вещества, които първо трябва да бъдат разтворени или смесени с разредител (например вода или уайт спирт), за да се превърнат в течност. Разтворителите се изпаряват от боята в процеса на изсъхване.

 

Пълнителите обикновено са калциевокарбонатни продукти (от калциев карбонат се правят тебеширите например) и се използват по ред причини. Някои пигменти са толкова силнооцветяващи, че боята, съставена изцяло от тях, би била трудна за употреба, защото цветът би доминирал останалите. Съществуват и пигменти, които имат неблагоприятен ефект върху боята, правейки я лепкава и негодна за работа, ако не се добави пълнител. Пълнителите се използват и за направата на по-нискокачествените бои. Бидейки по-евтини, те заместват част от оцветяващата суровина, която често е доста скъпа. Добавянето на пълнител не влошава дълготрайността на боята.

 

И не на последно място, под “други добавки” се има предвид вещества, които увеличават стабилността на боята или влияят на други нейни качества. Такива например са сгъстителите, сикативите (ускорители на съхненето), консервантите и втечнителите.


Производство. Дисперсия на пигментите

Тъй като пигментите не се разтварят в течния или втечнен свързвател, те трябва редовно да бъдат разбърквани, или разсейвани, в него. Сухите пигменти пристигат на бучки, които се раздробяват на все по-дребни частици и се обливат в защитен слой свързвател. Колкото по-фина е дисперсията им (колкото по-фини са равномерно разпръснатите частици), толкова по-силни са багрещите свойства на боята. В зависимост от особеностите му и боята, за която е предвиден, пигментът се смила до частици с размер между 2 и 50 микрона (1 микрон = 1/1000 от милиметъра). При нежелани промени в химичния му състав по време на дисперсията се променя и оттенъка на боята.

 

Етапи

Предварително смесване

Първоначалното раздробяване на едрите бучки пигмент става с индустриален миксер, който ги смесва с течните съставки.

 

Смилане на пигмента

Стриването на пигмента се прави с тройна преса с валове от закалена стомана, които се въртят в различна посока, с различна скорост. Скоростта на всеки следващ вал е 3 или 4 пъти по-голяма от тази на предния. Разликата в оборотите разпада бучките пигмент и боята се пренася от едната ролка на следващата. В края бива изстъргвана с нож.

 

Фиността на частиците се определя от разстоянието между цилиндрите. Неправилно наместени, те могат да придадат различен от желания нюанс на боята или да се повредят от твърдостта на пигмента. Затова първоначално се раздалечават и разстоянието между тях се смалява постепенно. В зависимост от желания цвят и свойства на боята, както и крехкостта на пигмента, процесът на пресоване се повтаря максимум до 5 пъти. Кухи отвътре, валовете могат да се охлаждат с вода, за да не загарят пигментите от триенето.

 

 

а = подаващ вал, степен на скоростта 1


b = централен вал, степен 3


c = вал за изстъргване, степен 9


d = изстъргващ нож

 

Проверка на финоста

След смилането, ситността на пигментите се проверява с гриндометър на Хегман (от англ. grind): издължен стоманен измервателен уред с мерителна скала, разположена успоредно на изключително плитък канал, по чието продължение се изтегля боята. Там, където частиците пигмент са по-големи от дебелината на слоя боя, те изпъкват над него, което е видимо за човешкото око и позволява да се измери.

 

Инструмента отблизо.


Сравнение на цветовете

Всеки получен цвят се наблюдава под светлина с определена яркост, доближаваща се максимално до дневната, и се съпоставя с цвета-база за сравнение. Боята се полага тънко и дебело на бяла основа, за да се види както основният цвят, така и неговият оттенък. И двата трябва да съвпадат с тези на целевия нюанс.

 

 

 

Превод от Royal Talens’ Artists’ Materials Manual (2020): Мартина Петрова